Blog

AYRIMCILIK NASIL HİSSETTİRİR?

Yazan: Aslı Eyi

Amerikalı bir öğretmen olan Jane Elliot, öğrencilerine ayrımcılığın nasıl hissettirdiğini anlatmak için bir deney yapar. Elliot’ın yöntemleri ve öğrenciler üzerindeki diğer etkileri tartışılır fakat bu deneysel öğretim metodu uzun zaman boyunca konuşulmuştur. Şimdi biri bize kahverengi saçlara sahip olanların daha kirli ve değersiz olduğunu söylese yarın ne değişirdi?

MASKE TAKMANIN RUHSAL BOYUTU

Yazan: Nagihan Aluç

Sosyal psikologlar ve sosyologlara göre insanlardan kendilerini tanıtmaları istendiğinde akıllarına ilk gelen bireysel değil hangi gruba ait olduğu yönündeki bilgi. Bir adım ötede, kişinin hangi gruba dahil olduğu, kendisi için yaptığı değerlendirmelere de şekil verebilecek yapıda.

Bu bağlamda söylenebilir ki, karşılaşılan yaşam olayları yeni grupları oluşturabilir, var olanları biçimlendirebilir. Mesela salgına dair alınan tedbirler, geniş bir alanı kapsayan sosyal grubu oluşturduğunu, bu temelde de iyileştirici olduğunu söyleyebiliriz.

PSİKANALİZİN DOĞUŞU

Yazan: İdil Salih

Freud insan doğasının karanlık bir portresini çizdi. Peki çizilen bu portre toplum tarafından nasıl karşılandı? Psikanalizin erken dönemlerinde yaşanılan güçlükler nelerdi? Psikanalitik kuramın gelişim süreci hangi evrelerden geçti?

Freud’un görüşleri insan doğasını merak eden çoğu kişi için aydınlatıcı olmayı sürdürüyor. Hâlâ etkisini sürdüren bu kuram yalnızca bireysel değil, insanın toplum içerisindeki hikâyesiyle de ilgileniyor. Bu açıdan kültürel çalışmalarla, edebiyatla ve felsefeyle kol kola ilerliyor.

Psikanaliz ve Sinema Buluşmaları: ‘Düşler ve Sinema’

Enstitü Fabrika olarak “Psikanaliz ve Sinema” canlı yayın serimize devam ediyoruz. Serinin ikinci yayınında “Düşler ve Sinema” ilişkisine odaklanacağız. Düş ve sinema kavramları arasındaki benzerlikleri ve farklılıkları masaya yatırırken sinemayı düşler, düşleri de sinema aracılığıyla anlamaya çalışacağız. Bilinçdışına giden kral yolumuzun film izleme deneyimimiz hakkında bize neler söyleyebileceğini merak ediyorsanız; 17 Mayıs Pazar günü saat

Read More

HEDİYE ÜZERİNE

YAZAN: Aslı Eyi

Hediye alma ve verme süreçleri pek çok düşünceye gebedir. Neler hediye edilebilir? Zaman, hobi, güven, amaç, saat, çanta, parfüm, kitap… Mesela sevgi? Sevgi bir hediye olsa da, somutlaşması ve görünür bir hâl alması tercih edilir. Hediyenin karşılığı örtük biçimde de olsa beklenirken, cevap bazen bir “evet” ya da bir başka nesne ile gelebilir.
Hediye aynı zamanda sosyo-kültürel öneme sahiptir. Hediye, verenin ruhundan bir parça taşıdığı kabul edilir, bu sebeple de geri çevrilmez; karşılık olarak da bir başka hediye götürülür, böylece bir süreç döngüselleşmiş olur.

Film Okuması: Amerıcan Beauty

Enstitü Fabrika olarak gerçekleştirdiğimiz online film okuma etkinliğinin bu bölümünde, anket sonuçlarına göre öne çıkan “American Beauty” filmini inceliyoruz. ✨Ana akım sineması açısından verimli bir yıl olan 1999’da çekilen filmde orta sınıf bir Amerikan ailesinin içinde bulunduğu çöküntü ve dağılma konu ediliyor. Ünlü İngiliz yönetmen Sam Mendes’in Oscar’da 5 dalda ödül alan filmi; güçlü görselliği,

Read More

Bardağı ve Kalemiyle Seyyahart: Berk ARMAĞAN

Hayal etmek, başarıya giden yoldaki ilk basamaktır. Hem bu sözün kanıtı niteliğinde olan hem de ilham kaynağı olabilecek birini tanıtmak istiyoruz sizlere. Bardağı ve kalemiyle bir seyyah: Berk Armağan…✨ Seyahat etme, yeni yerler görme ve yepyeni keşiflerle her geçen gün kendine yeni şeyler katma tutkunu olan Berk, ekonomik engeller sebebiyle bu hayallerden vazgeçmemiş; aksine üretmeye

Read More

Film Okuması: Arrıval

Online film okumalarına kaldığımız yerden devam ediyoruz.💫 Enstitü Fabrika olarak gerçekleştirdiğimiz film okuma etkinliğinin bu bölümünde Arrival filmini masaya yatırıyoruz. Yazar Ted Chiang’in Story of Your Life adlı kısa hikâyesinden uyarlanan ve eleştirmenler tarafından da övgü dolu yorumlar alan Arrival filmi, bilimkurgu sineması içerisinde gerek senaryosu gerek de kurgusuyla özel bir konuma sahip olmasıyla ön

Read More

Psikanaliz ve Sinema Buluşmaları: ‘Freud ve Sinema’

Enstitü Fabrika olarak “Psikanaliz ve Sinema” konusunu irdeleyeceğimiz yepyeni bir canlı yayın serisi ile karşınızdayız. Sinema ve Psikanaliz günümüzde çokça birlikte düşünülen iki alan. Aralarındaki bu ilişkinin izini söz konusu disiplinlerin başlangıçlarına dek sürebiliriz. Bu serinin ilk etkinliğinde Psikanalizin kurucusu Sigmund Freud’un sinema ile olan çetrefilli ilişkisini inceliyor olacağız. Psikanalitik film kuramı ve filmleri incelerken

Read More

MESAFELİ SOSYALLEŞİRKEN MİZAH

Yazan: Nagihan Aluç

Ülkemizde koronavirüse bağlı salgından etkilenen ilk vakanın 10 Mart’ta görüldüğü bildirildi, ardından da can kayıpları yaşamaya başladık. Öncesinde, yani 30 Ocak’ta da Dünya Sağlık Örgütü “küresel acil durum” ilan etmişti. Tüm bunlar, 31 Aralık tarihinde Çin’de başladı.

Söyleyebiliriz ki, bu süreçte yeni bir kavram da edinmiş olduk: “sosyal mesafe”. Yaşamımızı bu kavram çevresinde örmeye başladık. Düşüncelerimizi, işlerimizi, duygularımızı ve çoğu şeyi online platformlardan dile getirmeye başladık. Aynı zamanda bu süreçte bağlarımızı güçlendiriyoruz ve yaşadığımız stresi mizahla hafifletmeye, mizahla baş etmeye çalışıyoruz.